Vārds:
Parole:
Viesa pieeja

Komentārs redaktoram

ST vērtēs normu, kas Šķirnates ezeram nosaka publisko ūdeņu statusu
Jūsu vārds:
E-pasts:
Komentārs:
Drošības kods:
Lai nomainītu drošības kodu, spied uz tā
Ievadi kodu šeit:
  Reģioni - Ziņas

  ST vērtēs normu, kas Šķirnates ezeram nosaka publisko ūdeņu statusu

  Rīga, 13.janv., LETA. 12.janvārī Satversmes tiesā (ST) ierosināta lieta, lai izvērtētu normu, kas Šķirnates ezeram nosaka publisko ūdeņu statusu, aģentūru LETA informēja tiesā.

  Lieta ierosināta pēc Latgales apgabaltiesas pieteikuma. Pieteikuma iesniedzējas izskatīšanā ir civillieta, kurā Daugavpils prokuratūra valsts interesēs cēlusi prasību citstarp pret vairākām privātpersonām par īpašuma tiesību izbeigšanu uz Šķirnates ezeru un attiecīgo zemesgrāmatas ierakstu grozīšanu.

  Pēc Latvijas neatkarības atjaunošanas šīs privātpersonas esot tiesiski ieguvušas īpašuma tiesības uz nekustamo īpašumu, kura sastāvā ietilpa arī Šķirnates ezers. Lai arī sākotnēji Šķirnates ezers neesot bijis iekļauts publisko ezeru un upju sarakstā, ar 1998.gada 14.maija likumu "Grozījumi Civillikumā", kas stājās spēkā 1998.gada 10.jūnijā, Šķirnates ezers iekļauts sarakstā un kļuvis par publiskajiem ūdeņiem, proti, valsts īpašumu.

  Latgales apgabaltiesa lūdz pārbaudīt Civillikuma pirmā pielikuma 1102.panta "Publisko ezeru un upju saraksts" pirmās nodaļas 56.punkta atbilstību Satversmes 1. un 105.pantam.

  Civillikuma 1102.pants nosaka, ka pie publiskiem ūdeņiem pieder jūras piekrastes josla, kā arī šā sarakstā uzskaitītie ezeri un upes, bet visi pārējie ūdeņi ir privāti. Savukārt apstrīdētā norma noteic, ka Šķirnates ezers, kas atrodas Daugavpils rajona Demenes pagastā, desmit hektāru platībā ir publiskais ezers.

  Pirmais Satversmes pants nosaka, ka Latvija ir neatkarīga demokrātiska republika, bet 105.pants, ka ikvienam ir tiesības uz īpašumu, un īpašumu nedrīkst izmantot pretēji sabiedrības interesēm, kā arī īpašuma tiesības var ierobežot vienīgi saskaņā ar likumu, un tā piespiedu atsavināšana sabiedrības vajadzībām pieļaujama tikai izņēmuma gadījumos uz atsevišķa likuma pamata pret taisnīgu atlīdzību.

  No pieteikuma izriet, ka apstrīdētā norma ir jāpiemēro minētajā civillietā. Tomēr šī norma neatbilstot no demokrātiskas tiesiskas valsts pamatnormas atvasinātajam un Satversmes 1.panta tvērumā ietilpstošajam taisnīguma principam, kā arī Satversmes 105.pantam.

  Pēc pieteikuma iesniedzējas domām, pieņemot apstrīdēto normu un iekļaujot Šķirnates ezeru sarakstā, nav īstenota pienācīga nekustamā īpašuma piespiedu atsavināšanas procedūra, kuras ietvaros tiktu uzklausīts un izvērtēts Šķirnates ezera īpašnieku viedoklis. Tādējādi starp Šķirnates ezera īpašnieku interesēm un sabiedrības interesēm neesot panākts taisnīgs līdzsvars.

  ST ir uzaicinājusi Saeimu līdz 2021.gada 12.martam iesniegt ST atbildes rakstu ar lietas faktisko apstākļu izklāstu un juridisko pamatojumu, bet lietas sagatavošanas termiņš ir 2021.gada 14.jūnijs.

  • Publicēta: 13.01.2021 14:45
  • Kristaps Ūgainis, LETA
  •  
  • © Bez aģentūras LETA rakstiskas piekrišanas aizliegts šīs ziņas tekstu jebkādā veidā un apjomā pārpublicēt vai citādi izmantot masu saziņas līdzekļos vai interneta vietnēs. Pārkāpumu gadījumos tiesvedība norit atbilstoši Latvijas likumiem.
  • Visur
  • Ziņas
  • Preses relīzes
  • Foto

  Laika ziņas

  Rīga, Latvija - 20. Janvāris 17:38
  Mākoņains
  -6 °C
  • Vējš: 6 m/s
  • Vēja virziens: DDA
  • Atmosfēras spiediens: 758 mm
  • Relatīvais mitrums: 81%
  • Mākoņains

  vairāk

  Piesakies ziņām e-pastā