LETA IP
Iziet

Uzglabāsim droši

Saistībā ar Libānas galvaspilsētā Beirūtā otrdien notikušajiem diviem spēcīgiem sprādzieniem, kuros dzīvību zaudējuši vairāk nekā 100 cilvēki un aptuveni 4000 ievainoti, bet vēl 100 pazuduši bez vēsts, arī iedzīvotāji Latvijā sarosījušies un sākuši apspriest, cik droši ir Latvijā esošie amonija nitrāta krājumi, kuri Libānā eksplodējuši. Kāds tvitera lietotājs aizdomājies, vai amonija nitrāts var sprāgt "pats no sevis", cits zina, ka "pat salīdzinoši neliels apjoms amonija nitrāta var radīt milzu sprādzienu". Savukārt vēl kāds gan atgādinājis, ka "svarīga ir droša uzglabāšana un lietošana, tad sprādziens tiek izslēgts". 

Par Latvijas ostu krājumiem satraukusies dzejniece Rūta Mežavilka. 

hm. nez kā Latvijas ostās ar to amonija nitrātu?

Ar izplatīto informāciju dalījies elektronisko grāmatu izdevniecības "Eraksti" vadītājs Ainārs Zelčs. 

Par drošību sācis uztraukties vēsturnieks Kaspars Zellis. 

Redzot sprādzienu Beirūtas ostā, rodas jautājums, cik droša ir osta Rīgā....

Minējumus izteicis rakstnieks, reklāmas nozares darbinieks Pēteris Pūrītis. 

@kasparszellis Amonija nitrātu Rīgā krauj. Ja kas, būs Beiruta x10. Visam Rīgas centram kirdik. Bet Uralhim grasās pārcelt termināli un Rīgas vietā spridzināt Ustjlugu. Vismaz grasījās.
@kasparszellis Viena no teorijām Beirutā arī ir amonija nitrāts jeb vecais, labais salpetris. Tie oranžie dūmi nu ļoti velk uz slāpekļa savienojumiem. Un bikiņ par koncentrētu tā lielā eksplozija priekš atsevišķi sapakotām uguņošanas raķetēm.

Savas domas izteicis Arnis R.

@peterispuritis @kasparszellis Amonija nitrātu grūtāk piekurbulēt nekā pirotehniku, bet, ja nu tā sanāktu, tad, jā, postījumi Rīgā varētu būtu daudz lielāki.

Pasargāta jūtas biedrības "Ekodizaina kompetences centrs" vadītāja Jana Simanovska. 

@kasparszellis Mēs vismaz esam Eiropas Savienībā, kur ir Seveso direktīva, kuras mērķis ir novērst tieši šādus gadījumus.

To, kurai Latvijas daļai varbūt vajadzētu satraukties, minējis laikraksta "Bauskas Dzīve" žurnālists Uldis Varnevičs. 

Sprādziens licis aizdomāties arī Sabiedrisko pakalpojumu regulēšanas komisijas padomes loceklim Gatim Ābelem. 

Pat salīdzinoši neliels apjoms amonija nitrāta var radīt milzu sprādzienu! Piemēram, Uralhim terminālī Kundziņsalā noliktavu summārā ietilpība ir 70 reizes lielāka nekā Libānas nelaimes gadījumā un potenciālā Rīgas sprādziena jauda pārsniegtu Hirosimas bumbu. twitter.com/nytimes/status…

Zelčs atgādinājis par tranzīta nozīmību. 

@GatisAbele @kSukevics Krievijas amonija nitrāts nesprāgst, jo tas ir Krievijas amonija nitrāts. Un transits ir mūsu zaļais zars, uz kuŗa sēžam. Ja Rīgā nebūs Krievijas amonija nitrāta, tad cietīsim badu.

To komentējusi Lady Wolf. 

Savās apcerēs turpina dalīties Zelčs. 

@LadyyWollff @GatisAbele @kSukevics Stabulēju. Un apceru, kas Rīgu nopostītu vairāk: vai mums ļoti izdevīgo Uralhima amonija nitrāta kravu uzsprāgšana, vai Padomju Savienības mums nesavtīgi dotās Pļaviņu spēkstacijas aizsprosta sagrūšana...

Ar informāciju dalījies arī advokāts Rolands Irklis. 

Kas būtisks atmiņā uzausis Kristapam Grīvam. 

@RolandsIrklis @GatisAbele ekhm un kā toreiz palika ar tām cisternām, kuru saturs ar gaisa mitrumu kopā rada zilskābi? Arī Rīgai pa vidu stāvēja :) pirms ~10g bija ziepes. Aizvāca, nez?

Ik pa laikam nedroši, par Rīgu domājot, sajūtas ekonomists Igors Kasjanovs. 

@GatisAbele Jap...par šo rakstīju jau ļoooti sen, kad terminālis vēl netika uzbūvēts: miesnieks.com/2013/04/amonij… It kā ikdienā par to nedomā, bet atmiņā sēž, ka tepat, 2-3 km no Rīgas centra, ir tāds objekts, kas var Rīgas centru "noslaucīt".

Ar domes lēmumu dalījusies Skotijā dzīvojošā Sandra Ruža. 

@Miesnieks_LV @GatisAbele Rīgas Domes lēmums par minerālmēslu uzglabāšanas termināļa akceptu. Tuvākā dzīvojamā māja 600 m, Vecmīlgrāvis 1 km. + Domino efekta riska no blakus esošiem paaugstinātas bīstamības objektiem vērtējums. rft.lv/download/?f=ri…

Iespējamās sekas atklājis arī ekonomists un politiķis, Nacionālās apvienības biedrs Einārs Cilinskis. 

@Ruza_Sandra @Miesnieks_LV @GatisAbele Eksplozijas rezultātā sprādziena viļņa radītās sekas izjustu cilvēki vairāk kā 15 km rādiusā no eksplozijas avota, turklāt nepilnu 3 km rādiusā sagaidāmi draudi veselībai un pat dzīvībai dspace.lu.lv/dspace/handle/…

Par drošību atgādinājis Somijas enerģētikas korporācijas "Fortum" biznesa vadītājs Latvijā Andris Vanags. 

@GatisAbele Sprādzienbīstamu objektu ir daudz, degvielas bāka auto, DUS, gāzes apkures iekārtas, lielākā gāzes krātuve IPGK... svarīga ir droša uzglabāšanā un lietošana, tad sprādziens tiek izslēgts.

Vietējās amonija nitrāta noliktavas ietilpību zina IT jomā strādājošais Muntis Grūbe. 

Runājot par Beirutu ir vērts atcerēties ka arī Rīgā ir amonija nitrātu noliktava ar ietilpību, kas lielāka (max 6000t) par Beirutas eksploziju (2750t).

Drošība satraukusi arī žurnālisti Sanitu Jembergu. 

Vides sargi šorīt ārkārtas pārbaudē “Riga Fertilizer Terminal” jau bija?

Ar glabātuvju sarakstu dalījusies Ruža. 

Ir jau vecākas glabātuves arī, un atļautais amonija nitrāta uzglabāšanas daudzums ir tonnās. Ne tikai Rīgā. Te saraksts ar vietām un daudzumiem m.likumi.lv/ta/id/301571-p… twitter.com/jemberga/statu…

Skaidrojumus snieguši Valsts vides dienesta pārstāvji. 

@Ruza_Sandra Labdien, Latvijā ir 6 paaugstināta riska objekti (dati uz 01.01. 2020.), kuros uzglabā vai var tikt uzglabāts amonija nitrāts. ES ir noteiktas vienotas, stingras prasības šādu uzņēmumu darbībai un uzraudzībai.
@Ruza_Sandra Visi šie paaugstināta riska objekti tiek pastiprināti uzraudzīti ne tikai no @videsdienests puses – reizi gadā tiek veikta augstākā riska līmeņa objekta kompleksā pārbaude, kurā piedalās @videsdienests, @ugunsdzeseji, @darbainspekcija, @PTACgovLV, konkrētās pašvaldības pārstāvji.
@Ruza_Sandra @ugunsdzeseji @darbainspekcija @PTACgovLV Pārbaudē vērtē objekta tehn. stāvokli, organizator.jaut.(īpaši drošības pārvaldības sistēmas), iekārtu darbību, bīstamās vielas lietošanas/uzglabāšanas kārtību, ugunsdrošības noteikumus, avārijgatavību, darba drošības un aizsardzības, kā arī vides un civilās aizsardzības aspektus

Informāciju papildinājis Cilinskis.  

@Ruza_Sandra Alpha Osta ir 2020. gadā ar atļaujas grozījumiem atteikusies no amonija nitrāta pārkraušanas.
  • Visur
  • Ziņas
  • Preses relīzes
  • Foto

Apskati

Piesakies ziņām e-pastā