Vārds:
Parole:
Viesa pieeja

Komentārs redaktoram

Rīgā norisināsies Aleksandra Čaka 120 gadu jubilejai veltīts pasākumu cikls
Jūsu vārds:
E-pasts:
Komentārs:
Drošības kods:
Lai nomainītu drošības kodu, spied uz tā
Ievadi kodu šeit:
  Ziņas

  Rīgā norisināsies Aleksandra Čaka 120 gadu jubilejai veltīts pasākumu cikls

  Rīga, 22.sept., LETA. Rīgā norisināsies Aleksandra Čaka 120 gadu jubilejai veltīts pasākumu cikls, aģentūru LETA informēja Rīgas pašvaldības kultūras iestāžu apvienības mediju un komunikācijas projektu vadītāja Vineta Žilinska.

  27.oktobrī dzejniekam, rakstniekam, vienam no latviešu urbānās dzejas aizsācējiem Čakam apritēs 120.jubileja. Godinot dzejnieku gadadienā un pieminot viņa literāro mantojumu, Rīgas pašvaldības kultūras iestāžu apvienība rīko Čaka jubilejai veltītu pasākumu ciklu, kas sāksies oktobrī un turpināsies novembrī.

  No 1.oktobra līdz 21.novembrim izstāžu zālē "Rīgas mākslas telpa" norisināsies Čaka jubilejai veltīta literāra un kultūrizglītojoša ekspozīcija "No Aleksandra līdz Čakam", kurā varēs gūt vizuālu un filozofisku priekšstatu par Rīgas pilsētas dzejnieka devumu, mantojumu un personību.

  Izstādē būs iespēja iepazīt ne tikai paša Čaka dzīvi, bet arī svarīgākās personības viņa dzīvē - tēvu Jāni Čadaraini, māti Emīliju Lizeti Čadaraini, sievu Annu Elizabeti Ēriku Bērziņu un citus. Šī izstāde atainos dzejnieku cauri laikam, dodot iespēju katram interesentam iepazīties ar viņa dzīvesvietām un notikumiem, kuri saistīti ar tām.

  Ar profesionāla mākslinieka, scenogrāfa Kristiana Brektes redzējumu ekspozīcijā tiks atklāts Čaka muzeja krājums, sākot ar Latvijā ievērojamās personības nozīmīgiem notikumiem un noslēdzot ar ikdienas, sadzīviskiem priekšmetiem, kam dzejnieka un viņa ģimenes dzīvē ir bijusi sava funkcionāla nozīme. Ekspozīcijā būs apskatāmi ne tikai krājumā esošie mākslinieku darbi, bet arī mākslinieka Brektes jaunradīti darbi.

  Lai radītu papildu šķautni izstādes ekspozīcijai un veicinātu jaunās paaudzes interesi par dzejnieku, viņa atstāto mantojumu un tā izpēti nākotnē, 14. un 21.oktobrī, kā arī 4., 11. un 18.novembrī plkst.18 tiks organizēti pieci literārie vakari "Tikšanās Aleksandra Čaka viesistabā". 

  Tajos aktiera Mārtiņa Vilsona izpildījumā skanēs fragmenti no Čaka darba "Mūžības skartie", dzeju lasīs aktieri Vilis Daudziņš un Artis Robežnieks, kā arī piedalīsies tādas kultūras un radošās personības kā Kārina Pētersone, Valdis Rūmnieks un Jānis Rokpelnis. 

  Katru no tikšanās reizēm papildinās arī muzikāls noformējums - aktiera vai pieaicināta mūziķa izpildījumā skanēs dziesmas ar Čaka vārdiem.

  Izstādi papildinās vēl daudzi citi Čaka jubilejai veltīti pasākumi - 16.oktobrī plkst.11.30 bērnu izglītības programma "Piloti", 29.oktobrī plkst.19 Dzejas un mūzikas vakars "Tu, Bezgalība, Savas acis Tev sūtu…", 18.novembrī plkst.15 mūzikas notikums "Melanholiski un skaisti".

  Savukārt 14.oktobrī plkst.14 tiks atklāts Čaka piemiņas cilnis pie ēkas Rīgā, Lāčplēša ielā 48, kur dzejnieks dzīvoja no 1937. līdz 1950.gadam.

  Cilni veidojis mākslinieks Aivars Vilipsons, kura sadarbība ar muzeju ilgst gandrīz 20 gadus. Šo gadu laikā Vilipsonam muzejā ir bijušas vairākas izstādes. Kā mākslinieks Vilipsons strādājis pie Čaka muzeja veidotajām grāmatām, kā arī izdevis krāsojamo grāmatu bērniem "Reiz dzīvoja Čaks", dodot iespēju pašiem mazākajiem iepazīties ar dzejnieku. Piemiņas cilnis tapis ar "Borisa un Ināras Teterevu fonda" finansiālu atbalstu.

  27.oktobrī plkst.17 Izstāžu zālē "Rīgas mākslas telpa" norisināsies tradicionālā Čaka balvas pasniegšanas ceremonija "Aleksandram Čakam 120. Viesistaba".

  Čaka balvas pasniegšana sākās dzejnieka simtgadē 2001.gadā, un reizi divos gados tā tiek pasniegta par mākslinieciski augstvērtīgu Rīgas interpretējumu literatūrā, mūzikā, filmu, teātra vai vizuālajā mākslā, kā arī Čaka radošā mantojuma izpētē, popularizēšanā un tulkošanā.

  • Publicēta: 22.09.2021 12:20
  •  
  • © Bez aģentūras LETA rakstiskas piekrišanas aizliegts šīs ziņas tekstu jebkādā veidā un apjomā pārpublicēt vai citādi izmantot masu saziņas līdzekļos vai interneta vietnēs. Pārkāpumu gadījumos tiesvedība norit atbilstoši Latvijas likumiem.
  • Visur
  • Ziņas
  • Preses relīzes
  • Foto

  Piesakies ziņām e-pastā

  Reklāma

  LETA projekti