Vārds:
Parole:
Viesa pieeja

Komentārs redaktoram

Sestdien Latvijas ziemeļos būs vērojams daļējs Saules aptumsums
Jūsu vārds:
E-pasts:
Komentārs:
Drošības kods:
Lai nomainītu drošības kodu, spied uz tā
Ievadi kodu šeit:

  Sestdien Latvijas ziemeļos būs vērojams daļējs Saules aptumsums

  Rīga, 8.aug., LETA. Sestdien, 11.augustā, plkst.12 Kurzemes un Vidzemes ziemeļu daļā būs iespēja novērot daļēju Saules aptumsumu, aģentūru LETA informēja Latvijas Astronomijas biedrībā (LAB).

  Biedrības pārstāvji skaidroja, ka tas gan būs diezgan neliels aptumsums, jo labākajās novērojumu vietās Saules disks būs aizsegts vien par 2%. Kurzemē aptumsums būs redzams uz ziemeļiem no Ovišiem, Dundagas un Mērsraga. Kolkā tiks maksimāli aizsegts 1% Saules diska. Vidzemē redzamības zona būs uz ziemeļiem no Siguldas, Vecpiebalgas, Cesvaines un Kārsavas. Rūjienā, Mazsalacā un Valkā aptumsums sasniegs 2%. Rīgā aptumsums nebūs novērojams.

  Pētnieki norāda, ka Igaunijā aptumsums būs mazliet lielāks - Tallinā un Rakverē aptumsums būs 6%.

  Aptumsuma sākums Kolkā būs plkst.12.04, maksimālā fāze būs plkst.12.14, bet tas noslēgsies jau plkst.12.24. Rūjienā tas sāksies plkst.12.03, maksimālā fāze būs plkst.12.18, bet noslēgums - plkst.12,33. Valkā maksimālā fāze iestāsies minūti vēlāk nekā Rūjienā.

  Kolektīvi Saules aptumsuma novērojumi 11.jūlijā notiks Rūjienā, Centra laukumā. Tos organizēs LAB kopā ar astronomijas semināra "Ērglis 2018" dalībniekiem. Pēc novērojumiem paredzēta publiska lekcija par Saules aptumsumiem.

  LAB atgādina, ka uz Sauli nedrīkst skatīties ar neapbruņotu aci un nekādā gadījumā caur binokli, tālskati vai teleskopu bez speciāla filtra, jo tas var izraisīt neatgriezeniskus redzes bojājumus. Novērojumiem jāizmanto īpaši blīvs filtra materiāls. Šim nolūkam neder parastās saulesbrilles, kompaktdiska vai disketes materiāls - visdrošākā metode ir Saules attēla projicēšana uz ekrāna.

  LAB pārstāvji skaidroja, ka Latvijā daļējie Saules aptumsumi ir novērojami reizi divos līdz sešos gados. Iepriekšējais daļējais Saules aptumsums Latvijā bija novērojams 2015.gada 20.martā, bet nākamais būs redzams 2021.gada 10.jūnijā, kad Mēness aizsegs gandrīz trešdaļu Saules diametra.

  Savukārt pilns Saules aptumsums katrā konkrētā ģeogrāfiskā vietā ir reta parādība. Iepriekšējo reizi Latvijā pilns Saules aptumsums bija novērojams 1954.gadā, bet nākamais būs novērojams tikai 2142.gadā, bet tā sauktais gredzenveida Saules aptumsums - 2039.gadā.

  • Publicēta: 08.08.2018 12:27
  •  
  • © Bez aģentūras LETA rakstiskas piekrišanas aizliegts šīs ziņas tekstu jebkādā veidā un apjomā pārpublicēt vai citādi izmantot masu saziņas līdzekļos vai interneta vietnēs. Pārkāpumu gadījumos tiesvedība norit atbilstoši Latvijas likumiem.
  • Visur
  • Ziņas
  • Preses relīzes
  • Foto

  Piesakies ziņām e-pastā

  Reklāma

  LETA projekti