Vārds:
Parole:
Viesa pieeja

Komentārs redaktoram

Latvijā gana daudz iedzīvotāju vēl jāpievērš valsts sektora digitālajiem risinājumiem, atzīst pētījumā
Jūsu vārds:
E-pasts:
Komentārs:
Drošības kods:
Lai nomainītu drošības kodu, spied uz tā
Ievadi kodu šeit:

  Latvijā gana daudz iedzīvotāju vēl jāpievērš valsts sektora digitālajiem risinājumiem, atzīst pētījumā

  Rīga, 8.nov., LETA. Lielākā daļa jeb 80% aptaujāto Latvijas iedzīvotāju, kas izmanto digitālos risinājumus pakalpojumu saņemšanai, ir apmierināti ar to kvalitāti valsts sektorā, liecina pētījumu kompānijas "Norstat Latvija" aptauja par Latvijas iedzīvotāju digitālo risinājumu paradumiem, kas veikta pēc "SEB bankas" pasūtījuma.

  Vienlaikus 44% aptaujāto, kas neizmanto digitālos risinājumus, uzskata, ka ieviestie digitālie risinājumi un e-pakalpojumi ir sarežģīti un viņiem nav vēlmes tajos iedziļināties. Savukārt trešdaļa respondentu norādīja, ka viņiem nepietiek zināšanu, ko tieši un kādā veidā izmantot, un tikpat respondentu atzīmējuši, ka attālināto jeb e-pakalpojumu klāsts neatbilst viņu vajadzībām.

  Kā atklāj pētījuma dati, visbiežāk izmantotie valsts sektora digitālie risinājumi ir tie, kas pieejami portālā "Latvija.lv", kur iedzīvotāji labprāt izmanto dažādu pabalstu pieteikšanu, Ceļu satiksmes drošības direkcijas pakalpojumu iespējas, kā arī ienākumu deklarācijas iesniegšanu.

  Pētījums atklāj, ka privātā sektorā 84% aptaujāto iedzīvotāju izmanto maksājumus internetbankā, 73% - iepirkšanos interneta veikalos, 55% - digitālās kartes un navigatorus, 52% skatās filmas tiešsaistē, 47% - izmanto pakomātu pakalpojumus, 32% - piesakās pie ārsta tiešsaistē, bet 25% aptaujāto izmanto taksometra mobilās lietotnes.

  Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas (VARAM) Publisko pakalpojumu departamenta direktora vietnieks Gatis Ozols sacīja, ka Latvija digitālam laikmetam ir pietiekami gatava, taču ir vēl iedzīvotāju grupas, ar kurām jāstrādā digitālo prasmju pilnveidošanā. "Patlaban Latvijā ir pieejami vairāk kā 600 e-pakalpojumi, taču ne visus pakalpojumus, tostarp svarīgus, iedzīvotāji izmanto. Mūsu statistika liecina, ka e-pakalpojumus izmanto 69% Latvijas iedzīvotāju, kā arī gada laikā e-pakalpojumu lietotāju skaits ir pieaudzis divas reizes. Taču vēl joprojām mums ir iedzīvotāju grupa, kas vēl nav apguvuši digitālās prasmes un neizmanto e-pakalpojumus," uzsvēra Ozols.

  Viņš norādīja, ka mazāk nekā puse Latvijas iedzīvotāju nelieto e-pakalpojumus, jo baidās kļūdīties, kā arī ir priekšstats, ka e-pakalpojumi ir sarežģīti. "Mums ir apmēram 61% iedzīvotāju, kas regulāri patērē internetu, bet to skaitā ir interneta lietotāji, kuru digitālās prasmes ir zemas vai nav vispār. Savukārt vidējas vai augstas digitālās prasmes ir pusei Latvijas iedzīvotāju," teica Ozols.

  "SEB bankas" valdes loceklis Arnis Škapars uzsvēra, ka vienmēr jārēķinās ar grupu iedzīvotāju, kam soli pa solim ir jāizskaidro digitālo risinājumu būtība un saturs. "Nepietiek, ka kāds uztaisa jaunu pakalpojumu un labu interfeisu - cilvēkiem ir jārāda un jāstāsta. Arī, ievietojot video "Youtube" ir par maz, jo efektīvāk ir tiešā konsultācija, kur var noskaidrot visu interesējošo," teica Škapars.

  Tāpat Škapars atklāja, ka "SEB bankā" e-pakalpojumu patēriņš, salīdzinot ar iepriekšējo gadu, ir pieaudzis par 55%, bet filiāļu apmeklējums sarucis par 44%. "Neskatoties uz to, ka sarūk filiāļu nepieciešamība, mēs tās saglabāsim, jo tās ir nepieciešamas sarežģītiem darījumiem. Tāpat mēs apzināmies, ka mūsu klientu pulks nav homogēns, tāpēc prasības pēc pakalpojumiem var atšķirties, kā arī cilvēki vēl joprojām novērtē fizikās konsultācijas," skaidroja Škapars.

  "Norstat Latvija" aptauja veikta 2018.gada oktobrī, aptaujājot 1016 Latvijas iedzīvotāju vecumā no 18 līdz 74 gadiem.

  • Publicēta: 08.11.2018 12:58
  •  
  • © Bez aģentūras LETA rakstiskas piekrišanas aizliegts šīs ziņas tekstu jebkādā veidā un apjomā pārpublicēt vai citādi izmantot masu saziņas līdzekļos vai interneta vietnēs. Pārkāpumu gadījumos tiesvedība norit atbilstoši Latvijas likumiem.
  • Visur
  • Ziņas
  • Preses relīzes
  • Foto

  Piesakies ziņām e-pastā

  Reklāma

  LETA projekti