Ziņas

 • EP deputāti ar Francijas prezidentu diskutēs par Eiropas nākotni

  Rīga, 17.apr., LETA. Eiropas Parlamenta (EP) deputāti Strasbūrā notiekošās plenārsesijas laikā šodien ar Francijas prezidentu Emanuelu Makronu diskutēs par Eiropas nākotni, aģentūru LETA informēja EP Informācijas birojā Latvijā.

  Eiroparlamentārieši un Eiropas Komisijas priekšsēdētājs Žans Klods Junkers ar Francijas prezidentu diskutēs par Eiropas nākotni. Šīs būs ceturtās EP deputātu debates par Eiropas nākotni ar ES valstu vadītājiem. Maija plenārsēdē Briselē ar EP deputātiem diskutēs Beļģijas valdības vadītājs Šarls Mišels.

  Tāpat šodien tiks diskutēts par noteikumiem, kas paredz, ka pārstrādāto sadzīves atkritumu īpatsvaram jāpieaug no pašreizējiem 44% līdz 55% 2025.gadā. Četri likumprojekti, par kuriem deputāti balsos 18.aprīlī, ir soļi ceļā uz aprites ekonomiku jeb sistēmu, kurā produktu, materiālu un resursu vērtība tiek saglabāta pēc iespējas ilgāk.

  Līdz 2025.gadam vismaz 55% mājsaimniecību un uzņēmumu radīto sadzīves atkritumu būtu jāpārstrādā, paredz noteikumi. Līdz 2030.gadam mērķa rādītājs pieaugs līdz 60%, bet līdz 2035.gadam - līdz 65%. Līdz 2025.gadam jāpārstrādā 65% iepakojuma materiālu, bet līdz 2030.gadam - 70%. Noteiktiem iepakojuma veidiem - papīram un kartonam, plastmasai, stiklam, metālam un kokam - noteikti atšķirīgi mērķa rādītāji.

  Saskaņā ar "Eurostat" informāciju 2016.gadā Latvijā tika pārstrādāti nepilni 30% atkritumu, bet vairāk nekā 70% nonāca poligonos. Likumprojekts nosaka, ka 2035.gadā poligonos apglabāto sadzīves atkritumu īpatsvars nedrīkstēs pārsniegt 10%.

  17.aprīlī arī paredzēts galīgais balsojums par jauniem noteikumiem, kam līdz 2020.gadam jānodrošina iespējami augsta ēku energoefektivitāte. Saskaņā ar atjauninātajiem noteikumiem dalībvalstīm būtu jāizstrādā ilgtermiņa stratēģijas dzīvojamo un nedzīvojamo ēku atjaunošanai, lai līdz 2050.gadam panāktu ēku fonda dekarbonizāciju. Atskaites punkti būtu jānosaka arī 2030.gadam un 2040.gadam.

  Jaunie noteikumi arī liktu veidot elektromobilitātes infrastruktūru, tostarp elektroinstalācijas elektrisko transportlīdzekļu uzlādei jaunās nedzīvojamās ēkās, nacionālos plānus salāgot ar ES mērķi par 80-95% samazināt izmešus un noteikt indikatoru ēku piemērotībai viedajām tehnoloģijām, lai tā samazinātu enerģijas patēriņu.

  EP deputāti arī debatēs par jauniem bioloģiskās pārtikas sertifikācijas un marķēšanas noteikumiem, kuru mērķis ir veicināt bioloģiskās pārtikas ražošanu ES. Jaunie ES noteikumi, par kuriem EP un dalībvalstu sarunu dalībnieki vienojās pagājušā gada jūnijā, uzlabos pārbaudes visā piegādes ķēdē, nodrošinās importēto produktu atbilstību ES noteikumiem, kā arī sniegs atbalstu mazajiem lauksaimniekiem, ieviešot jaunu grupu sertificēšanas sistēmu. To mērķis ir arī veicināt standartiem atbilstošu sēklu un dzīvnieku pieejamību tirgū. Balsojums paredzēts 18.aprīlī.

  © Šī materiāla tekstu jebkādā veidā un apjomā pārpublicējot vai citādi izmantojot masu saziņas līdzekļos vai interneta vietnēs, obligāti jāpievieno atsauce uz aģentūru LETA.